Tags

Nowatorska metoda operacji guza mózgu - przez powiekęOperacje usunięcia guza mózgu pierwotnie wymagały otwierania czaszki, co wiązało się z dużym ryzykiem dla osoby poddawanej temu zabiegowi. Od dawna więc lekarze starają się opracowywać coraz nowsze, mniej inwazyjne - i co za tym idzie mniej ryzykowne - sposoby usuwania zmienionej nowotworowo tkanki w mózgu.

Czterdziestosiedmioletnia Amerykanka Liane Lefever po swojej operacji nie ma nawet widocznej blizny. Guza usunięto poprzez niewielkie nacięcie w powiece, znajdujące się w punkcie jej naturalnego załamania. Jest więc ono praktycznie niewidoczne dla osób postronnych.

Chirurg plastyczny dr Kofi Boahene, jeden z autorów nowatorskiej techniki operowania guzów mózgu:

W chirurgii ogólnie mamy taką zasadę, by wszystko robić w jak najprostszy sposób, co prowadzi do szybszego zdrowienia pacjenta i obniżenia kosztów. Nacięcie powieki to nowy wariant techniki minimalnie inwazyjnej - po zabiegach przeprowadzanych np. przez nos czy łuk brwiowy.

Pierwszy zabieg tego typu dr Boahene przeprowadził z doktorem Alfredem Quiñones-Hinojosą, neurochirurgiem, na 14-miesięcznym chłopcu. Wówczas chodziło o biopsję guza, do którego nie było jak się dostać przez nos. Zaryzykowano wówczas przeprowadzenie operacji poprzez odseparowanie powieki i wyjęcie tuż nad łukiem brwiowym niewielkiego fragmentu kości. Otwiera to drogę do użycia endoskopu i dojścia do zmienionej tkanki.

Jak dotąd podobny zabieg przeprowadzano na kilkunastu osobach. We wszystkich przypadkach pacjenci szybko zdrowieli i dochodzili do pełni zdrowia.

Lekarze mają oczywiście świadomość, że - jak w przypadku każdej operacji - u każdego pacjenta mogą wystąpić jedyne w swoim rodzaju efekty uboczne operacji, które zależą od umiejscowienia i rodzaju guza. Generalnie jednak ryzyko związane z zabiegiem przez powiekę jest dużo mniejsze niż przy tradycyjnych metodach.

Pomysłodawcy zabiegów kraniotomii przezpowiekowych szacują, że w przyszłości przez powiekę będzie się usuwać do 1/4 guzów, prawdopodobnie ułatwi to także rehabilitację po operacjach związanych z innymi schorzeniami.

źródło: Medigo.pl

0 komentarze: